Wyniki wyszukiwania dla:

Okolica

Tarnica

Tarnica (1346 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Bieszczad. Prowadzą tu dwa szlaki: czerwony (końcowy odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego) i niebieski.

Wędrówkę pierwszym z nich można rozpocząć w Ustrzykach Górnych. Prowadzi przez Szeroki Wierch i przełęcz pod Tarnicą, dalej przez Halicz i Rozsypaniec aż do Wołosatego. Szlak niebieski zaczyna się w Wołosatem i prowadzi przez przełęcz pod Tarnicą do Bukowego Berda. Wędrówka z przełęczy na sam wierzchołek zajmuje ok. 15 min.

Na szczycie znajduje się stalowy krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1953 r.

Połoniny

Turyści, którzy nie mają ochoty na zdobywanie Tarnicy, najczęściej wybierają wędrówki połoninami.

Połonina Caryńska znajduje się między dolinami Prowczy i Wołosatego. Rozciąga się na długości 4 km i ma 4 wierzchołki.

Połonina Wetlińska jest dwukrotnie dłuższa. Do 1945 r. służyła jako pastwisko. Dziś, podobnie jak Połonina Caryńska, znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jest objęta ścisłą ochroną.

Chatka Puchatka

Wbrew nazwie nie chodzi o dom postaci wykreowanej przez A.A. Milne’a. Chatka Puchatka to najwyżej położone w Bieszczadach schronisko. Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m.

W schronisku nie ma elektryczności, bieżącej wody ani kanalizacji. Toaleta jest na zewnątrz.

W połowie stycznia 2017 r. na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego pojawił się komunikat, że Chatka Puchatka została zamknięta do odwołania. Kilka miesięcy później drzwi schroniska znów stanęły otworem. W środku można zjeść własny posiłek, kupić wrzątek, kawę czy herbatę. Ale nie można już przenocować, chyba że w sytuacji awaryjnej.

Ustrzyki Dolne

W sezonie, kiedy trudno znaleźć kwaterę w miejscowościach położonych tuż przy wejściach na szlaki, warto rozejrzeć się za noclegiem w Ustrzykach Dolnych. Znajduje się tu Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Poznamy tu m.in. kulturę górali, budowę geologiczną gór oraz dowiemy się, które zwierzęta w Bieszczadach są najpopularniejsze, a które spotkać znacznie trudniej.

Warto odwiedzić także Muzeum Młynarstwa i Wsi. Ekspozycja opowiada o historii młynarstwa, turyści mają również szansę przyjrzeć się procesowi mielenia zboża. Odbywają się tu także warsztaty, podczas których można nauczyć się wypiekania m.in. proziaków, rogalików lub bułeczek z kaszą gryczaną.

Zimą Ustrzyki Dolne to bieszczadzka stolica narciarska. Do wyboru są dwie stacje narciarskie: Gromadzyń (4 wyciągi, najdłuższa trasa: 900 m) i Laworta (na zdjęciu, 3 wyciągi, najdłuższa trasa: 1300 m).

Park Gwiezdnego Nieba

W dużych miastach łatwo zapomnieć, jak rozgwieżdżone może być niebo – zbyt wiele źródeł sztucznego oświetlenia odbiera nam przyjemność obserwowania gwiazd.

Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce, a nawet w Europie. Kosmos widać stąd jak na dłoni.

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” obejmuje tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jego celem jest przede wszystkim ochrona przed zanieczyszczeniem świetlnym.

Browar Ursa Maior

To jedyny browar w Bieszczadach. Powstaje tu kilkanaście gatunków piwa regionalnego.

Na miejscu organizowane są wycieczki, podczas których można zwiedzić wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior. Będziemy mieli szansę dowiedzieć się też, jak powstaje piwo. Oczywiście degustacja również jest możliwa.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie, nazywane czasami bieszczadzkim morzem, to w rzeczywistości zbiornik retencyjny. Nie tylko chroni okolicę przed powodzią. Woda zasila także hydroelektrownię.

W sezonie nad brzegiem zalewu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie leżaka czy koca. Można się tu opalać,  pływać kajakiem, rowerem wodnym lub żeglować. W okolicy prężnie działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, które latem przeżywają oblężenie.

Będąc nad Jeziorem Solińskim, koniecznie trzeba zobaczyć zaporę. Prowadzi do niej deptak, na którym roi się od straganów z pamiątkami. Można przejść się po koronie tamy lub zwiedzić jej wnętrze (więcej informacji: www.solina.pl/zwiedzanie).

Krzemieniec

Krzemieniec (1221 m n.p.m.) to jeden ze szczytów w Bieszczadach Zachodnich. Nieco na zachód od wierzchołka zbiegają się trzy granice: PolskiSłowacji i Ukrainy. Miejsce oznaczono granitowym obeliskiem.

Siekierezada

Kolejne kultowe miejsce w Bieszczadach. Nazwa knajpy w Cisnej nawiązuje do tytułu powieści Edwarda Stachury z 1971 r. Główny bohater zatrudnia się w głuszy jako drwal. Czas mija mu na ciężkiej pracy, chłonięciu dzikiej przyrody i zakrapianym kontemplowaniu życia. To historia o urokach i trudach prostego życia.

Również wystrój Siekierezady przywodzi na myśl dzieło Stachury. Wnętrze zdobią siekiery, diabły i dzieła bieszczadzkich artystów. Można się tu zagrzać przy grzanym piwie lub domowym winie. Często odbywają się tu wieczory poezji śpiewanej.

Choć w sezonie pełno tu turystów, Siekierezada zachowała swój niepowtarzalny klimat.

Park Miniatur 

Park Miniatur znajduje się na terenie ośrodka Caritas w Myczkowcach. Zobaczymy tu makiety drewnianych kościołów i cerkwi. Odwzorowane obiekty pokazują, jak bardzo różnorodna jest architektura sakralna, z jaką można zetknąć się na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim.

Na 10 wzgórzach znajduje się ok. 150 makiet świątyń.


Podziel się tym wpisem: